Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Począwszy od rozliczenia za styczeń, mali i średni przedsiębiorcy zobowiązani są przesyłać jednolity plik kontrolny dla ewidencji sprzedaży i zakupu VAT (JPK_VAT). Autorzy artykułu, Aleksandra Sewerynek i Bartosz Balewski z EY, przypominają podstawowe zasady raportowania w formacie JPK: Termin na złożenie pierwszego pliku JPK_VAT za styczeń 2017 r...
Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha we wtorek b. przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka oraz b. prezesa NBP Marka Belkę. Członkowie komisji będą pytać byłego szefa Komisji m.in. o to, co zrobiła KNF ws. Amber Gold oraz o relacje KNF z pozostałymi podmiotami, które miały do czynienia ze sprawą tej spółki. http://www.money.pl/...
Prezydent Andrzej Duda jest liderem lutowego rankingu zaufania.
Amerykański koncern Amazon ogłosił budowę centrum logistyki w Sosnowcu (woj. śląskie).
W najbliższych dniach Rada Ministrów przyjmie program rozwoju elektromobilności .
Badali sprawę Amber Gold, teraz sami będą sprawdzani.
MSWiA przeprowadza lustrację wszystkich emerytowanych funkcjonariuszy.

Analitycy Banku BPS S.A.

Specjalnie dla portalu www.bs.net.pl komentarz Daniela Piekarka z Bank BPS S.A. Według danych GUS, wzrost PKB w IV kwartale 2016 r. wyniósł 2,7 % r/r, wobec 2,5 % wzrostu w III kwartale 2016r.
  • Badanie potwierdza, znacznie większe szanse na zwrot pieniędzy dają pesymiści zamartwiający się czy uda im się podołać spłacie niż pełni wiary w siebie optymiści, którzy od razu oddają się rozmyślaniom o wydawaniu gotówki często na niepotrzebne przyjemności.
  • Po emocjonującym tygodniu zapraszamy do relaksu. Obejrzyjcie przepiękny fotoreportaż autorstwa Jerzego Rajeckiego, który swój dorobek prezentuje na FB na swoim profilu Podlaskie klimaty. Niech magiczne klimaty pejzaży podlaskiego z cyklu Pożegnanie zimy nastroją Was optymizmem i pogodą ducha.
  • Ciężko pracujesz, awansujesz, rozwijasz własny biznes i zaczynasz zarabiać więcej. I jakoś tak krok po kroku okazuje się, że z miesiąca na miesiąc zaczynasz wydawać więcej na codzienne wydatki. Dawniej starczało na zakupy spożywcze 100zł, teraz 200zł to zbyt mało. Przecież nie zaczęliście jeść dwa razy więcej. Powoli, powoli dochodzą poważniejsze wydatki: nowa garderoba, nowy telefon, jedzenie obiadów na mieście w coraz modniejszych miejscach, wakacje w drogim kurorcie.
  • Obszary ryzyka w europejskich bankach nie zmniejszają się, a jeśli chodzi o chroniczny brak zyskowności – nawet rosną. Pojawiają się jednak drobne oznaki optymizmu. Poza nieprzerwanym wzrostem kapitałów nieznacznej poprawie uległa jakość aktywów i wskaźnik pokrycia odpisami złych kredytów.
  • Rozmowa z Pawłem Zawiszą – Członkiem Zarządu Concordii Ubezpieczenia odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing.Co Pana najbardziej zaskoczyło? Po przyjściu do Concordii najbardziej zaskoczyła mnie bardzo solidna i szeroka gama produktów dostępnych dla klienta. Nie tylko tych związanych z sektorem agro, ale także z pozostałymi grupami ubezpieczeń
  • Warto wiedzieć, na co zwracają uwagę start-up przy zakładaniu konta. Zakładając konto firmowe przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na wybór tego banku, w którym mają konto osobiste, bo dzięki temu mogą negocjować lepsze warunki. Jeśli bank nie będzie do tego skory, warto porównać oferty innych. Na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego dla startupu?
  • Prowadzone badania pokazują, że oddziały odgrywają kluczową rolę w zdobywaniu nowych klientów lub sprzedaży nowych produktów. W tradycyjnych bankach detalicznych aż 70-90 proc. nowej sprzedaży generują oddziały. Z roku na rok spada jednak częstotliwość wizyt klientów oraz liczby operacji realizowanych w placówkach bankowych.
  • Dokładnie rok temu uruchomiliśmy nasz autorski projekt „Kevin sam w banku”. Cel główny projektu to edukacja młodzieży gimnazjalnej w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z nowoczesnych usług bankowych realizowanych za pośrednictwem kart płatniczych i rachunków internetowych.
  • W roku 2016 w ramach Konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców” po raz pierwszy przeprowadzono porównawcze (benchmarkingowe) badanie jakości obsługi przedsiębiorców przy wykorzystaniu metody tajemniczych klientów. W tym artykule zostaną omówione wyniki przekrojowe badań w zakresie kredytu obrotowego i inwestycyjnego

Aktualności zrzeszeń

W dniu 16 lutego 2016 roku odbyło się spotkanie Założycieli Polskiego Banku Apeksowego (PBA), na którym została przedstawiona informacja o aktualnym stanie postępowania przed KNF w sprawie złożonego wniosku o utworzenie nowego, apeksowego banku zrzeszającego.
Jak twierdzą eksperci to właśnie etyczne zasady ,które bezwzględnie stanowią o odrębności banku, mogą odstraszyć potencjalnych nabywców jego akcji.
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oferuje nowy kredyt preferencyjny z dopłatami ARiMR do oprocentowania z linii ZC. Kredyt ten przeznaczony jest dla producentów rolnych będących mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, którzy uzyskiwali przychody z tytułu produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw w okresie od dnia 7 sierpnia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2016 r., niewystarczające na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych.
Rada Nadzorcza SGB-Banku SA przyjęła rezygnację Prezesa Zarządu, Pana Ryszarda Lorka, z uczestnictwa w składzie Zarządu SGB-Banku SA.

Aktualności banków spółdzielczych

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu w TVP Lublin: DOBRE, BO POLSKIE, w najbliższy piątek 24.02.2017 r. o godz. 20.30. Zobaczymy jak działa polska bankowość spółdzielcza. Odwiedzimy banki spółdzielcze w Końskiejwoli, Nałęczowie i Książpolu. Polecmy
W piątek 17 lutego KDBS zaprosił swoich Klientów oraz Partnerów na spotkanie do toruńskiego Teatru Horzycy. Fotoreportaż z tego wydarzenia opublikował portal dziendobrytorun.pl Zdjęcia wykonał Tomasz Berent http://ddtorun.pl/pl/15_fotorelacje/379_inne/2363_spektakl_i_statuetki_dla_partnerow.html##
Zarząd PBS FINANSE S.A. w Sanoku (,,Spółka", ,,Emitent" ) informuje, że porozumiał się z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku (,,Bank"), właścicielem 65,44% akcji Spółki, dających prawo do oddania 65,44% głosów na walnym zgromadzeniu, w sprawie rozpoczęcia procesu nabycia od Banku 100% udziałów w podmiocie zależnym Banku, PBS...
Na rynku Catalyst, na koniec 2016 roku było notowanych 36 różnych serii obligacji spółdzielczych. Płynność tego typu instrumentów jest nieco lepsza niż obligacji komunalnych.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Zwiększyły się realne dochody sektora gospodarstw domowych. Wzrost realnych dochodów opierał się w dużej mierze na wysokiej dynamice świadczeń społecznych, w której dominującą rolę odgrywały wypłaty w ramach programu Rodzina 500 Plus.
KNF opublikował dane sektora bankowego za 2016 rok. Zysk sektora w górę ale jest to głównie wynik sprzedaży przez banki udziałów w Visa Europe.

Rekomendacje i informacje KNF

w artykule z RP o działaniach KNF w sprawie handlu kontami bankowymi
Funkcjonowanie strony internetowej KNF zostało przywrócone po tym, jak zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w obsługujący ją system informatyczny.

Union Investment

Rozmowa z Anną Żelazną, dyrektorem ds. bankowości spółdzielczej Union Investment TFI na temat funduszu typu asset allocation.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Prowadzone badania pokazują, że oddziały odgrywają kluczową rolę w zdobywaniu nowych klientów lub sprzedaży nowych produktów. W tradycyjnych bankach detalicznych aż 70-90 proc. nowej sprzedaży generują oddziały. Z roku na rok spada jednak częstotliwość wizyt klientów oraz liczby operacji realizowanych w placówkach bankowych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Komisja Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich ogłosiła V polską konkursu Etyka w finansach (Ethics in Finance). Organizatorem światowej edycji jest Obserwatorium Finansowe, szwajcarska fundacja non profit w Genewie (www.robincosgroveprize.org). Jednym z partnerów międzynarodowej edycji jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Związek Banków Polskich opublikował styczniowy numer Monitora Bankowego. Początek nowego roku przyniósł w sektorze bankowym pozytywną zmianę nastrojów środowiska. Główny indeks Pengab osiągnął poziom 20 pkt. notując tym samym wzrost o 4,9 pkt. Poziom indeksu notowany w styczniowym pomiarze Monitora Bankowego należy traktować jako powrót do...

Z innej beczki

Ciężko pracujesz, awansujesz, rozwijasz własny biznes i zaczynasz zarabiać więcej. I jakoś tak krok po kroku okazuje się, że z miesiąca na miesiąc zaczynasz wydawać więcej na codzienne wydatki. Dawniej starczało na zakupy spożywcze 100zł, teraz 200zł to zbyt mało. Przecież nie zaczęliście jeść dwa razy więcej. Powoli, powoli dochodzą poważniejsze wydatki: nowa garderoba, nowy telefon, jedzenie obiadów na mieście w coraz modniejszych miejscach, wakacje w drogim kurorcie.
Rok 2016 upłynął pod hasłem „superfoods”, czyli naturalnej, nieprzetworzonej żywności bogatej w składniki mające dobroczynny wpływ na nasz organizm. Super żywność zdominuje naszą dietę również w tym roku. Jak, zgodnie z trendami kulinarnymi, wyglądać będzie lista superfoods na rok 2017?

BlueNet dla sektora BS

Dokładnie rok temu uruchomiliśmy nasz autorski projekt „Kevin sam w banku”. Cel główny projektu to edukacja młodzieży gimnazjalnej w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z nowoczesnych usług bankowych realizowanych za pośrednictwem kart płatniczych i rachunków internetowych.
Dziś, pewna ciekawostka, a jednocześnie istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa informacja, dotycząca skuteczności jednego z renomowanych systemów DLP i tego jak skuteczny jest to system w walce z wyciekiem danych.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Warto wiedzieć, na co zwracają uwagę start-up przy zakładaniu konta. Zakładając konto firmowe przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na wybór tego banku, w którym mają konto osobiste, bo dzięki temu mogą negocjować lepsze warunki. Jeśli bank nie będzie do tego skory, warto porównać oferty innych. Na co zwracać uwagę przy wyborze konta firmowego dla startupu?
Badanie wykazało, że 80% nastolatków stale korzysta z Internetu przebywając w domu, a 30% pozostaje bez przerwy on-line także poza miejscem zamieszkania. W dobie powszechnego dostępu do sieci jesteśmy bardziej narażeni na cyberzagrożenia podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń (laptopy, smartfony, tablety), niż na zagrożenia w życiu realnym. Firma F-Secure, specjalizująca się w rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa, przedstawia 10 praktycznych porad, jak zadbać o kwestie ochrony i prywatności w sieci.

Fotoreportaże

Po emocjonującym tygodniu zapraszamy do relaksu. Obejrzyjcie przepiękny fotoreportaż autorstwa Jerzego Rajeckiego, który swój dorobek prezentuje na FB na swoim profilu Podlaskie klimaty. Niech magiczne klimaty pejzaży podlaskiego z cyklu Pożegnanie zimy nastroją Was optymizmem i pogodą ducha.

Puls Parkietu - rynek akcji

Puls Parkietu - rynek akcji Opracowanie z dnia - 20.02.2017

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Advertisement

Prawo

Prezentujemy artykuł Elektroniczne zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego w świetle zmian wprowadzonych do Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw autorstwa Małgorzaty Miller, radcy prawnego, partnera w SLS Seredyński Sandurski Kancelaria Radców Prawnych sp.p. Artykuł ukazał się w magazynie Bank Spółdzielczy.
Nadzieje na uzyskanie "pomocy", polegającej na pozbyciu się negatywnych wpisów w BIK-u mogą jedynie rozczarować, a co gorsza - wyczyścić portfel. Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają, aby nie dawać się zwodzić marketingowym sloganom a także reklamom pod hasłem „czyszczenia BIK”. Wszelkie ogłoszenia zapewniające o możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK „na żądanie” nie mają podstaw prawnych. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe - nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK.

Parlament Europejski

Aby odpowiedzieć na kluczowe polityczne wyzwania, zwiększyć skuteczność swoich działań, odzyskać zaufanie obywateli i sprawić, że gospodarka strefy euro będzie bardziej odporna na wstrząsy zewnętrzne Unia Europejska musi w pierwszej kolejności w pełni wykorzystać możliwości Traktatu z Lizbony. Aby rozwijać się dalej UE musi zreformować się dogłębnie. Takie jest główne przesłanie trzech rezolucji poświęconych rozwojowi Unii Europejskiej, przyjętych w czwartek.
7 lutego pod obrady szkockiego parlamentu trafił dokument wzywający brytyjski parlament do zaprzestania prac nad ustawą uprawniającą brytyjski rząd do rozpoczęcia negocjacji wyjścia z Unii Europejskiej

Konferencje / Szkolenia

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji zapraszają do udziału w studiach podyplomowych w zakresie: „Zarządzania sprzedażą w banku spółdzielczym” oraz „Rachunkowość i finanse w banku spółdzielczym”.

Razem z Asseco

Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają budować przyjazne państwo. Tam, gdzie komfort i wygoda obywatela są jednym biegunem, drugim jest bezpieczeństwo systemów przetwarzających wrażliwe dane. To właśnie e-bezpieczeństwo będzie jednym z głównych tematów podczas VII edycji konferencji Computerworld Państwo 2.0, której partnerem strategicznym jest Asseco. Spotkanie odbędzie się w dniach 2-3 marca w Warszawie.
Nasze społeczeństwo jest bardzo otwarte, a nasze banki w nowoczesny sposób realizują funkcjonalności bankowe, więc tym bardziej są otwarte na rozwiązania fintechowe - powiedział Tomasz Leś, Starszy Menedżer Produktu, Asseco Poland. Ponadto w swojej wypowiedzi wskazał na przykłady firm fintechowych z Polski, które bardzo mocno promują własne produkty już nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Mikro i małe firmy więcej eksportują i inwestują. 49% firm inwestowało w 2016 r - to najwyższy wynik w 7-letniej historii badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm”. 18% z nich prowadziło w ostatnim roku działalność eksportową. To dwa razy więcej niż w pierwszym badaniu. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął poziom 96,7 pkt i był to drugi najlepszy wynik w okresie ostatnich 7 lat (+3 pkt powyżej średniej z lat 2010-2015). Wyzwaniem dla firm jest zwiększenie innowacyjności - pokazały wyniki raportu.